Financiën en recht
Vera8
12-08-2026 om 18:00
Doet opa hier verstandig aan?
Hallo,
Opa is een liefhebber van antieke auto’s. In de garage staat een kostbare oldtimer.
Nu opa wat ouder wordt wil hij de auto gaan verkopen. Kleinkind wil deze auto wel graag hebben maar heeft het geld niet. Hij heeft opa gevraagd of het mogelijk is om deze aan hem te schenken (vooruitlopend op de erfenis).
Maar nu zijn er nog 4 andere kleinkinderen. Zij zouden dan ook een schenking moeten krijgen ter waarde van het bedrag van deze auto lijkt me. Het gaat om een dusdanig groot bedrag dat er omgerekend zo’n €20.000 aan schenkbelasting betaald moet worden.
Nu weet ik dat opa vrij is om te doen en te laten met zijn geld en bezittingen. Maar is dit fair? Omdat 1 kleinkind nu net deze auto wil is opa verplicht om veel geld naar de fiscus te brengen. Hij kan ook ieder kleinkind de komende jaren het heffingsvrije bedrag op jaarbasis schenken en dan hoeft er helemaal geen belasting betaald te worden.
Wat vinden jullie? Opa voelt zich een beetje voor het blok gezet (hij kan de auto sowieso aan een externe partij verkopen). Kan kleinkind dit vragen?
Groentetuin
08-09-2026 om 10:14
Damoontje schreef op 08-09-2026 om 09:52:
Ja ik ook.
Hier was een kwestie over het huis van opa. 1 gezin vond dat het bij hun in de familie moest blijven omdat 'Klaas altijd zo hard gewerkt had'.
Gelukkig is de oom die de boekhouding doet, heel verstandig en hebben ze het huis laten taxeren en aangegeven dat dat bedrag er ook voor betaald moest worden. Ongeacht of het door neef X of nicht Y gekocht zou worden of een derde. Uiteindelijk heeft een derde het gekocht en vond opa het moeilijk dat zijn huis naar een vreemde ging maarja.
Ik zou t ook prettig vinden als ons( gedeeltelijk door onszelf gebouwde) huis in de familie zou blijven.
Dus we zouden het laten taxeren en dan mochten neef x en nicht y laten weten wat zij er voor overhadden, is t verschil te groot dan gaat het in de verkoop, komt het inde buurt dan willen we er best wat op inleveren.
Damoontje
08-09-2026 om 15:29
Groentetuin schreef op 08-09-2026 om 10:14:
[..]
Ik zou t ook prettig vinden als ons( gedeeltelijk door onszelf gebouwde) huis in de familie zou blijven.
Dus we zouden het laten taxeren en dan mochten neef x en nicht y laten weten wat zij er voor overhadden, is t verschil te groot dan gaat het in de verkoop, komt het inde buurt dan willen we er best wat op inleveren.
Dank je. Het is ons nooit geheel duidelijk geworden of neef X of nicht Y het huis echt heel graag wilden hebben. Of dat het meer de ouders waren. Soms geeft iemand ook aan wel interesse te hebben, maar komt het uiteindelijk toch anders uit. Dan is het gezin uitgebreid, hebben ze al een mooi huis, hebben ze net een baby op het moment van mogelijke verhuizing etc.
Toen mijn opa een jaar of 75 was had hij eigenlijk bedacht dat mijn ouders later in het huis zouden gaan. Natuurlijk niet wetende dat hij 98 zou worden en tot 96 in het huis zou wonen. Ouders hadden in de tussentijd iets anders gekocht.
haarklover
08-09-2026 om 19:53
Mijn ouders zullen denk ik ook oud worden in het huis waarin ik ben opgegroeid.
En er is niemand in de familie die het huis hebben wil, dus het zal t.z.t. wel verkocht worden. (en verbouwd gaan worden).
Ik zou het ergens wel jammer vinden als ik nooit meer in dat huis zou komen, maar dat is echt geen reden om er te gaan wonen.
Damoontje
08-09-2026 om 20:02
Mijn ouders hebben het huis gekocht van een oudtante van mijn moeder. Is altijd wat dubbel geweest alsof ze de oude dingen niet durfden te verbouwen. Een broer van de oudtante, die er ook woonde, is in het huis overleden. En mijn opa begon met elk kerstdiner en elke gourmet in de eetkamer ´Er is in deze kamer wel iemand dood gegaan´.
Loulou39
08-09-2026 om 20:22
haarklover schreef op 02-09-2026 om 18:21:
En de vraag is niet "mag opa dit doen?"
maar
"doet opa hier verstandig aan?".
Een auto weggeven waardoor er ruzie tussen familieleden ontstaat, lijkt mij niet verstandig.
Maar opa voelt zich voor het blok gezet, hij voelt zich dus verplicht.
Laat die man toch doen wat hij zelf wil en wat hij zelf wil geven. Dit kleinkind vraagt om een auto waar hij geen geld voor heeft, dus hij wil hem gratis. Ik vind dat zo niet kunnen!
Ademes
09-09-2026 om 09:28
Helemaal eens. Ik zou me doodschamen als een van mijn kinderen dit zou durven vragen. En dan ook nog verwachten dat je opa de belasting betaalt...