Media en cultuur
Atalanta
18-07-2026 om 13:54
Agressie in (buiten) een moshpit
Naar concerten en festivals gaan is een van mijn favoriete bezigheden. Ik hou van alternatieve en harde muziek, punk/ punkrock vooral. En dat doe ik al sinds de jaren 90 (toen een moshpit nog pogo heette)
Wat me de laatste tijd opvalt is dat mensen soms weinig tolerant zijn geworden. Laatst stond er een mevrouw naast me die het al vervelend vond dat ik uberhaupt stond te dansen. Ze gaf me meerdere keren een harde por. ik ben toen een beetje verplaatst. Erna ontstond er een moshpit waar diezelfde mevrouw naast stond en ook bleef staan. Maar ze stak haar elleboog omhoog waardoor er meerdere mensen een elleboog in hun gezicht kregen. Ik zag dat er ook mensen aan de andere kant van die moshpit dit deden. Echt WTF…
Is dit een nieuw verschijnsel?
Als je naar een punk concert gaat (dat was dit) dan weet je toch dat dit een onderdeel is? En als je niet wilt meedoen dan ga je toch gewoon even ergens anders staan? Er was namelijk ruimte genoeg ook nog.
Ik heb me echt ingehouden om die mevrouw hier niet op aan te spreken, maar ik heb haar het hele concert onwijs boos zien kijken. Ook zonde van haar ticket eigenlijk…
Maar het is me eerder opgevallen dat mensen soms met agressie hierop regeren.
Deci
18-07-2026 om 22:28
Geen idee wat moshpit was, even opgezocht. Het lijkt me niks, maar ja ik ben ook niet zo van concerten en grote mensenmassa's ( en daar in staan).
Misschien was dit voor deze mevrouw een eerste concert van dit soort muziek, waar moshpits gebruikelijk zijn. En wist of kende ze dat fenomeen ook (nog) niet.
Knutselkei
19-07-2026 om 08:01
Deci schreef op 18-07-2026 om 22:28:
Geen idee wat moshpit was, even opgezocht. Het lijkt me niks, maar ja ik ben ook niet zo van concerten en grote mensenmassa's ( en daar in staan).
Misschien was dit voor deze mevrouw een eerste concert van dit soort muziek, waar moshpits gebruikelijk zijn. En wist of kende ze dat fenomeen ook (nog) niet.
ik heb t ook opgezocht ,kende t ook niet. Had wel een vermoeden. Ik zou dus echt schrikken als ik daar zou staan,whahah
Vrijevlinder
19-07-2026 om 10:08
Aviendha schreef op 18-07-2026 om 21:14:
Ik hou ook erg van muziek waar dat gebeurt en vroeger ging ik iedere week naar een bar/dancing waar gepit werd. Toen durfde ik ook mee te doen en voelde me heel veilig. Ben nog nooit gevallen o.i.d., werd altijd opgevangen. Tegenwoordig durf ik niet meer mee te doen op festivals, weet niet waar dat vandaan komt. Ben ook ouder en moeder geworden en instinctief iets voorzichtiger ofzo? Het publiek is ook anders merk ik. Dit jaar ben ik op een festival door iemand zo hard bij mijn arm gepakt dat ik de volgende dag een blauwe plek had, omdat ik "voorpiepte" om vooraan te komen bij een artiest, maar daar stond mijn man, ik was alleen maar even naar de wc gegaan en kwam weer terug. Ik was daar écht ontdaan van, zulke aggressie.
En een heel ander voorbeeld op datzelfde festival: ik stond helemaal achteraan in het publiek al bijna buiten de tent met een vriendin te praten, gewoon normaal bijklets-volume. Worden we aangesproken door een iemand van in de 20: dit is een stil liedje, kunnen jullie alsjeblieft ook stil zijn?
Beide ervaringen heb ik vijftien tot tien jaar geleden echt nooit meegemaakt. Ik denk dat de gemene deler hier onverdraagzaamheid is.
Bijklets-volume zal waarschijnlijk luider zijn dan je zelf denkt, want je zult boven de muziek moeten uitkomen. En als het een rustig liedje is, dan is het inderdaad fijn dat iedereen zich even stil houdt, ook als je achter in de tent staat.
Ik kom niet bij concerten waar men een moshpit houdt, maar ik weet wel dat op feesten haar gedanst wordt, dat nogal vervelend kan zijn als mensen erg wild doen, en steeds tegen je aan komen, en steeds meer ruimte innemen.
Dus zo'n moshpit zal niets voor mij zijn.
Moxxie
19-07-2026 om 11:27
Ik hou niet zo van die ik-heb-net-zoveel-recht-als-jij confrontaties. Als iedereen zich daarnaar gaat gedragen op plekken waar honderden bezoekers samenkomen wordt het er niet gezelliger op.
Tenzij iemand gedrag vertoont dat écht not done is, doe ik wel een stapje opzij.
Aviendha
19-07-2026 om 11:28
Vrijevlinder schreef op 19-07-2026 om 10:08:
[..]
Bijklets-volume zal waarschijnlijk luider zijn dan je zelf denkt, want je zult boven de muziek moeten uitkomen. En als het een rustig liedje is, dan is het inderdaad fijn dat iedereen zich even stil houdt, ook als je achter in de tent staat.
Ik kom niet bij concerten waar men een moshpit houdt, maar ik weet wel dat op feesten haar gedanst wordt, dat nogal vervelend kan zijn als mensen erg wild doen, en steeds tegen je aan komen, en steeds meer ruimte innemen.Dus zo'n moshpit zal niets voor mij zijn.
Je kan niet andere mensen op een festival dwingen om dezelfde ervaring te hebben als jij. Zeker niet helemaal achterin om 13:45 als de mensen binnendruppelen en rondkijken. Een festival is heel wat anders dan een concert, waar je mag verwachten dat er fans komen.
Pytha123
19-07-2026 om 16:01
Oh ik zou dat ook kunnen doen. Als mensen onvoorzichtig zijn, steek ik ook mijn elleboog uit. Als jij er dan vol tegen aan vliegt betekent dat ook dat je eigen vol tegen mij aan zou zijn gevlogen en dus het prima vond om mij te bezeren. Moshpits horen naar het midden gericht te zijn, niet naar de cirkel daar om heen. En idd ik ga niet naar muziek waar moshpits normaal zijn. Maar laatst toch ook ineens een moshpit ontstond. Dan ben ik toch ook wel op mijn hoede om niet geraakt te worden.
Koettie
19-07-2026 om 17:44
Ik sta meestal in de moshpit dus helemaal niet door dat mensen dat niet kennen of stom vinden. Maar dan is vooraan hij punk/rock ook onhandig inderdaad.
Frogger
19-07-2026 om 19:42
Ik kom nog heeeeel sporadisch op een hardcore/punkshowtje. Maar als ik in de buurt van de actie sta hield ik ook altijd mijn arm omhoog, gewoon ter bescherming. Ergens moet de scheidslijn kijkend publiek/ moshpit zijn, en ik incasseerde prima een beuk, maar bescherm wel graag mijn hoofd. Daar keek ik dan wel heel lief bij 😁.
"In mijn tijd" waren er in de pit soms ook opgefokte mannetjes die graag naar de zijlijnen trapten. Die werden dan gewoon gecorrigeerd door de grotere meneren.
Elke november ga ik nog wel naar een groot hc/punkfestival en de sfeer is daar altijd dikke prima. Dus nee, ik heb weinig last van agressie.
De hardste muziek trekt de liefste mensen aan.
Poezenmeisje
19-07-2026 om 20:06
Mijn kutterigste ervaring was met een mislukte hippie die een hele dansvloer voor zichzelf had, maar mij nog wel even tegen mijn enkel moest schoppen, waarschijnlijk om aandacht te krijgen.
Asociaal klotenvolk en mijn man krijgt me niet meer mee naar die heppiedepeppie events.
Laatst werd ik er nog verbaal op aangevallen door een droplul die twee keer in dezelfde zaal geweest als ik en het belachelijk vond dat ik niet met hem wilde knuffelen want hij had me hier nou al twee keer gezien en hij had me bij die-en-die haar verjaardag ook al gezien.
Is dat een reden dat ik jou een knuffel zou moeten geven? Een knietje tegen je lingam kun je krijgen. En daarmee mag je lingam zich vereerd voelen.
Flikker op, stelletje asociale zogenaamde liefdevolle knuffelaars die je gewoon aan willen randen.
Geef mij dan maar moshpits. Ik trek gewoon mijn Meindl Borneo's aan, maar misschien koop ik ooit nog veiligheidsschoenen met stalen neuzen.