Huis, tuin en keuken Huis, tuin en keuken

Huis, tuin en keuken

Het (kamer)planten topic


Damoontje schreef op 29-12-2024 om 16:06:

Ik heb de stekjes van mijn pannekoekenplant in de aarde gezet. Ik hoop dat ze aanslaan. Eerdere pannekoekenplanten deden het niet goed in de huiskamer. Hopelijk gaat het met deze beter.
Ik heb twee monsterastekken die telkens maar niet groter worden. Hopelijk gaan ze, nu de dagen gaan lengen, alsnog groeien.


Hoe gaat het nu met je pannenkoekplanten en monsterastekken?

Ik heb mijn pannenkoekplant stek in een grotere pot gezet. Ik heb water gegeven, maar valt me op dat de grond zo lang vochtig blijft. 
Mijn strelitzia heb ik ook een grotere pot gegeven. Die werd zo zwaar dat sommige takken geknakt zijn. Nu een tijdje bij elkaar gebonden gehad en staat hij weer een stuk steviger.

Leuke mooie plant voor als je terugkomt van de vakantie en die makkelijk te houden is:

De Dracaena Surculosa Godseffiana (ook Florida genoemd)



OIP.6xgFPehpZZyMsQKi0ksNCgHaHa.jpg?u=https%3A%2F%2Ftse.mm.bing.net%2Fth%2Fid%2FOIP.6xgFPehpZZyMsQKi0ksNCgHaHa%3Fpid%3DApi&q=0&b=1&p=0&a=0

Die van mij is flink groot geworden in pakweg vier jaar (ongeveer 75 cm hoog) en hij kan goed leven op een zonarme vensterbank of een metertje afstand van het raam.

Heeft een sierlijke dartele vlinderachtige bladeren en maakt een leuk silhouet voor het raam.

@Miss Moneypenny - de vraag was niet aan mij gesteld maar pannenkoekplanten neigen toch naar droge aarde met af en toe een beetje water. De blaadjes kunnen water opslaan, daarom hoeft dit soort planten niet in steeds vochtige aarde te staan.

Mijn Maranta Leuconeura 'lemon lime' was wel erg groot geworden in de boekenkast (had het kennelijk naar zijn zin daar; zonloos en toch licht) maar ik vond al een tijdje de verzorging wat lastig worden en hem ook minder goed staan want je kon niets meer doen met de plank eronder, dus knip knip hij kreeg een fris jeugdig zomerkapsel gisteren. Moest er wel iets voor overwinnen.

Alle stekken (minstens tien) gingen gezellig bij elkaar in twee potten en die staan nu op de vensterbank samen in een nog grotere pot. Telkens zetten ze hun bladeren een andere kant op dus nooit saai.

Ze zijn mooi flessengroen van kleur. Ze zijn bescheiden van aard, houden van armoe maar willen wel vocht.

Maranta-leuconeura-Lemon-Lime-2-768x768.jpg

PS: de Marantakinderen zijn alweer weg van de vensterbank. De bladeren dreigden iets minder stevig te worden wat altijd een veeg teken is omdat ze daarmee zeggen dat het vocht in de bladeren sneller verdampt dan er van onderen aangevoerd wordt, dus ze staan sinds gisteren weer bij hun moeder in de boekenkast en ze hebben zich snel hersteld.

Nou heb ik er drie in de kast wat dus echt niet de bedoeling was. 

Zal ze als ze gesetteld zijn en nieuwe wortels hebben weer proberen terug te zetten in de vensterbank.

Deze maakt meer kans voor de vensterbankplek: de Portulacaria (Spekboom):



IMG_7466-scaled-e1614105971507.jpg?resize=1000%2C708&quality=89&ssl=1

Is in Zuid-Afrika olifantenvoer en is daar een algemeen voorkomende plant zoals bij ons de Liguster.
Maar hij staat onverwacht leuk in de vensterbank. Je hebt ze in allerlei vormen, ook als boompje. Je kan er een bonsai van maken:



03_Spekboom-bonsai-plant-on-a-wooden-table-1024x576-1.png

Ik heb er twee, een kleine en een grote. Dus een daarvan heb ik op de moeilijke (erg lichte) plek gezet die deze wel op prijs zal stellen.

Vandaag de Calathea Rufibarba zijn kluit gehalveerd en opnieuw opgepot. Lekker licht klein potje voorlopig.

275957.jpg

Heeft hij voorlopig weer ruimte voor nieuwe plantjes ernaast.

Ik vind het leuk om je plantenavonturen te lezen Riony! Heb zelf ook eindelijk weer wat meer aandacht gevonden voor mijn kwijnende plantenkinderen. Vorige week het een en ander en voetenbad gegeven en twee planten verpot. En een nieuwe geldboom gekregen die op een prachtig plaatsje in de woonkamer staat. Na mijn weekje weg volgende week wil ik zo’n kneusjesbox bestellen, ik heb nog wel wat plek hier en daar. En dan lekker met plantjes tutten

Moosey schreef op 28-08-2025 om 07:47:

Ik vind het leuk om je plantenavonturen te lezen Riony! Heb zelf ook eindelijk weer wat meer aandacht gevonden voor mijn kwijnende plantenkinderen. Vorige week het een en ander en voetenbad gegeven en twee planten verpot. En een nieuwe geldboom gekregen die op een prachtig plaatsje in de woonkamer staat. Na mijn weekje weg volgende week wil ik zo’n kneusjesbox bestellen, ik heb nog wel wat plek hier en daar. En dan lekker met plantjes tutten

Hoi Moosey. ik kende de naam geldboom niet maar het is inderdaad een aparte solitair! Met een heel aparte stam.

De vakantieperiode is idd altijd wel lastig met planten; vooral varens maken weinig kans. 

Calathea's vallen wel mee, als ze in een flinke pot staan en ze flink water krijgen dan redden ze het wel een weekje. Ook die Maranta boven is echt een zuinigerd. Wil wel vochtig staan maar drinkt daar weinig van. Hij is veel bescheidener en makkelijker dan hij eruit ziet. Mits hij een afgelegen beschut plekje heeft.

Ik heb eigenlijk helemaal geen ruimte meer voor nieuwe. Een paar dagen geleden ook de Ctenanthe Burle Marxii verpot. Dat is de allermakkelijkste "Calathea" van de hele familie. Hij moest van flink veel zijscheuten afscheid nemen maar daar is hij alweer overheen. Hij ziet er weinig spectaculair uit maar hij heeft een mooie rodekoolkleurige onderkant die je pas ziet als hij wat hoger staat.

Never Never Plant heet ie.

ctenanthe-burle-marxii-feature.jpg

Je hebt ook een ondersoort met een mistige kleur en kleiner onder die zelfde naam.

Inmiddels is Ma Maranta bijgekomen, heeft twee nieuwe bladeren gemaakt, en de twee Maranta kinderen zijn geworteld en zijn nu bezig om bladeren te ontrollen. Elk één nieuw blad. Die houden ze opgerold als een sigaar totdat ze het tijd vinden om ze af te rollen. Ze hadden genoeg wortels gemaakt dus ze dachten: en nu de bladeren.

Alle Adiantums heb ik wat kleiner geknipt, ik heb gewoon een randje boven de grond rondom weggeknipt om ze kleiner te maken. Kleiner zijn ze leuker en makkelijker te plaatsen. Beetje tegennatuurlijk want je wil een grote plant, maar zijn ze te groot dan is het ook niet zo handig. Dus dan moet je wat overwinnen.

Ze staan nu ook leuk in de kast tussen de Maranta's, maar dan ietsje dichter bij het raam. Combineren erg goed daarmee.

Adiantum-Raddianum-MAIDENHAIR-FERN.jpg


Mijn calathea was in het voorjaar voor de zoveelste keer in diep treurige staat. Mede door wolluis wat door al die losse stengels niet makkelijk te behandelen is. Buiten gezet en na korte tijd nog zieliger staat zij al twee maanden te stralen met allemaal nieuwe stelen. Nu nog een goed plan om weer aan binnen te laten wennen. 

Citroengraag schreef op 02-09-2025 om 19:08:

Mijn calathea was in het voorjaar voor de zoveelste keer in diep treurige staat. Mede door wolluis wat door al die losse stengels niet makkelijk te behandelen is. Buiten gezet en na korte tijd nog zieliger staat zij al twee maanden te stralen met allemaal nieuwe stelen. Nu nog een goed plan om weer aan binnen te laten wennen.

Niks zo fijn als wat vochtige buitenlucht op een luw plekje ! Maar ben je niet ongerust dat de rest van je binnenplanten nu ook onder de wolluis gaat zitten?

Bij de calathea is het dankzij buiten levende beestjes weg. Die binnen waren sommige besmet, vooral de ficussoorten, maar kon ik makkelijk behandelen met spiritus. En mijn monstera en aloe en drakenklimop en tradecentia zijn ongevoelig voor ziektes. 

Ik heb dat met een marantha (een absolute favoriet van mij) gedaan. Had rouwvliegjes. Had er twee maanden niet naar omgekeken en verwacht dat ie wel verzopen zou zijn, maar niks bleek minder waar. Allemaal mooie nieuwe bladeren. Alleen wel wat gaatjes hier en daar in de bladeren, dus dat moet ik nog even in de gaten houden. 
Die adiantum is prachtig Riony! Ik ben ook dol op vrouwtjesvarens, die hebben er wat van, maar ik heb echt moeite ze in leven te houden. Meestal geef ik ze eerst te weinig water en dan denk ik oh nee, ze gaan dood! En vervolgens verzuip ik ze. Denk ik. Mijn huidige is heel zielig en heeft nog maar 4 takjes. Ik heb haar de laatste keer water gegeven via een voetenbad, was van plan dat te blijven doen. Hopelijk helpt dat. 

Adiantums zijn niet makkelijk te verzuipen hoor Moosey! Zoals je zegt: de onderkant voor een flink deel onderdopen zou goed kunnen werken.

Wat een vrouwtjesvaren is moest ik even kijken. Ik heb wel de Pteris Straminea, die lijkt er wel wat op.

Ah ik zie ook dat het een wijfjesvaren heet eigenlijk..

Planten worden spontaan door de mensen verschillend genoemd. Een vrouwtjesvaren schijnt eleganter te zijn dan een mannetjesvaren.

Dit is de Ctenanthe Burle-Marxii Amagris. Deze meneer Burle Marx heeft geen socialistische theorieën uitgevonden maar een plantensoort ontdekt.




ctenanthe-burle-marxii-amagris-10.webp


Toen ik hem kocht dacht ik mwah, maar hij bleek een makkelijke jongen die ook van donkere plekken hield, en dat is ook wat waard.

Maar hij bleek veel voortplantingslust te hebben. Hij heeft drie kinderen gekregen en is daar zelf in opgegaan. Hij viel in tientallen plantjes uiteen. IJverig type. Kleinblijvend plantje. Zo'n 25 bij 25 cm.

Reageer op dit bericht

Op dit topic is al langer dan 4 weken niet gereageerd, daarom is het reageerveld verborgen. Je kan ook een nieuw topic starten.