Annelous10
16-12-2025 om 09:15
Iemand tips? 15 jarige in 4 havo loopt vast met schoolwerk
Goedemorgen, ik was even benieuwd of er iemand is met ervaring met het volgende; de titel zegt het al, onze 15 jarige dochter loopt een beetje vast met schoolwerk. Ik moet er als kanttekening bij zetten dat ze op de wachtlijst staat voor een add test op advies van de huisarts. Verder loopt alles wel lekker, ze heeft leuke vriendinnen, ze sport, ze heeft een bijbaantje (dat ze leuk vindt en geen stress veroorzaakt) alleen als het op school aan komt gaat het niet lekker. Ze gaat er niet met tegenzin heen (hetzelfde als de meesten van haar leeftijd gok ik) maar het is het huiswerk maken/leren/plannen. Dit is al zo sinds de 1e. Ze zit nu in 4 havo maar is begonnen op gymnasium. Het is niet zo dat wij haar pushen dat ze perse een vwo of dus gym diploma moet hebben maar het is wel duidelijk dat ze de havo prima aan zou moeten kunnen. Ik denk persoonlijk dat havo ook beter bij haar past en een leuke hbo opleiding straks. Het is geen vwo kind wat graag onderzoekt enz. Dus qua niveau zit ze volgens mij prima en dat vindt ze zelf ook en dat is het belangrijkste. In de afgelopen jaren hebben we van alles geprobeerd, bijles privé, bijles in een groepje, een cursus leren leren en plannen. Het is vooral het zichzelf er toe zetten om te beginnen. En ik wil haar natuurlijk helpen daar ligt het niet aan maar helpen een planning maken, de boel te overzien veel meer kan ik toch niet? Of zie ik het verkeerd? Ik weet het zo langzamerhand ook niet meer (en als ik zeg ik bedoel ik wij, mijn man en ik) School is op zich wel begripvol. Zeker nu blijkt dat er misschien toch iets van add aan de hand is zijn ze wel soepel. Alleen meer dan dat komt er ook niet vanuit school. Alleen zo van “tja ze is een pientere tante dus dit kan ze makkelijk”. Ik weet ook niet wat ik meer van school zou mogen verwachten hoor maar ja.. hier hebben we weinig aan. Af en toe blijft ze een dagje thuis als het even ‘te veel’ is. Het is qua persoontje wel een meisje wat gevoelig is maar niet gevoelig voor druk of wat er van haar verwacht wordt. Kleine dingen zijn haar al snel te veel. Als ze uit school komt en ik haar iets vraag nou dan kan ze me toch chagrijnig zijn. Maar dat zal ook wel bij het puberen horen. Dus nee, ik zit er niet de hele dag boven op. Ze mag lekker haar ding doen in het weekend s’avonds uit chillen met vrienden/vriendinnen) ze is best verstandig dus dat is wel minder moeilijk voor ons als ouders). Maar ik werk bijvoorbeeld wel sinds een tijdje de middagen thuis zodat ik er ben om te begeleiden met huiswerk/plannen. Maar het lukt gewoon niet. Niets helpt, afspraken maken, steng zijn, het juist los laten, geloof me, alles geprobeerd. Dus ja, ik ben heel benieuwd of er iemand is die de gouden tip heeft? Pfff lang verhaal, sorry hoor maar het schetst een duidelijk beeld zo.
Euphoria
17-12-2025 om 17:53
Ysenda schreef op 17-12-2025 om 16:51:
[..]
Hier hetzelfde, zit nu in het diagnose traject sticker 1 is iedereen wel zeker van, sticker 2 is waarschijnlijk maar hoeft niet.
Mijn moeder had ook graag in haar jeugd een sticker gehad ipv na meerdere opnames en een zelfmoordpoging. Ze was nu 76, ik ben 54.
Hier kind diagnose gecombineerde versie en als je maar wat weet….wat zijn wij blij dat we het traject zijn aangegaan en op die manier handvaten, psycho-educatie en medicatie hebben gekregen waardoor het leven voor kind nu een stuk overzichtelijker is.
Due-scimmie
17-12-2025 om 19:45
Ysenda schreef op 17-12-2025 om 16:51:
[..]
Hier hetzelfde, zit nu in het diagnose traject sticker 1 is iedereen wel zeker van, sticker 2 is waarschijnlijk maar hoeft niet.
Mijn moeder had ook graag in haar jeugd een sticker gehad ipv na meerdere opnames en een zelfmoordpoging. Ze was nu 76, ik ben 54.
Ik denk ook dat ik het via de genen van mijn moeder heb. Aan die kant zijn we met 8 kleinkinderen waarvan 5 de diagnose, 1 zou er vast ook uitkomen als die liet testen. En daar ook een tante die ongetwijfeld de diagnose zou hebben gehad (maar die is helaas overleden).
anomarie
17-12-2025 om 21:08
even een iets ander geluid. Havo 4 is een super pittig jaar, ze staat nog voldoende (behalve wiskunde). Het leven vraagt ook veel van jongeren. De lat ligt insta- hoog. alles moet leuk en perfect zijn en laat leren uit boeken nou heel saai zijn en altijd maar moeten presteren niet fijn. Het gaat allemaal zo snel om ons heen; kijk maar hoe jongeren op hun telefoon scrollen. Hebben jongeren nog wel de tijd om zich te leren focussen?
Een label kan helpen om jezelf beter te begrijpen en je omgeving beter te laten aansluiten, maar we kunnen ons er ook op aanpassen.
Ik mis een beetje de middenweg.
Ik vind het boek generatie angststoornis een mooi voorbeeld, hoewel dat ook wel weer de andere kant op neigt.
Ik mis een beetje de middenweg.
Ies
17-12-2025 om 21:32
Annelous10 schreef op 17-12-2025 om 09:26:
[..]
Mee eens hoor. Ik ben ook zeker van de positieve benadering. Haar cijfers zijn prima (behalve wiskunde) daar gaat het niet om. Het probleem is dat alles omtrent school voor haar voelt als een worsteling (niet het op school zijn an sich want sociaal zit ze prima in haar vel). Ze komt dagelijks zwaar overprikkeld uit school, heeft dan geen zin meer in huiswerk op welk gebied dan ook en zegt letterlijk dat het idee van wat ze allemaal voor school moet doen haar overspoelt en dat ze niets mee krijgt van de lessen op school. Dat het zinloos is om in de klas te zitten bij de meeste vakken. En dat ze graag hulp wil. Dus zo zijn we hier beland.
Ze heeft iig een sterke behoefte aan zin/ betekenisgeving. Dat kàn samenhangen met hb. Hoeft natuurlijk niet. Ik herken het wel bij andere kind van mij, die scoorde (hoog) hb. Dat kind liep overigens volledig vast op vo. Het kind waar ik eerder over sprak is nooit getest maar hb heeft natuurlijk wel een grote erfelijke component. Ik sluit het bij haar niet uit hoewel het bij haar zeker niet in het oog springt.
Voor veel kinderen is school totaal ‘zinloos’ maar de meeste kinderen vinden dat niet zo erg of richten zich op zaken die ze wél leuk vinden. Voor mijn zoon was/is zinloosheid zo’n beetje het ergste dat hem kan overkomen
Als je toch de kant van testen uitgaat zou ik zeker ook voor een iq test gaan.
