Ouders en School Ouders en School

Ouders en School

Lees ook op
zomaar

zomaar

01-12-2010 om 20:46

Middelbaar schooladvies: verschil

Vorige week is voor dochter in groep 8 een voorlopig schooladvies gegeven. Dochter krijgt schooladvies tl-plus en geen havo na lange twijfeling van leerkracht omdat ze moeite heeft met plannen: weektaak etc. Ze is op zich slim genoeg om met gemak de havo te kunnen halen maar laat steeds bij de citotoetsen minder zien dan bij de methodetoetsen. Verder heeft ze adhd.
Nou sprak ik vandaag een moeder van een klasgenootje. Haar kind had een vwo advies gekregen maar kind heeft moeite met plannen. Ik vroeg haar of kind dan havo-advies had gekregen, analoog aan een lager schooladvies ivm plannen. Nee, kind heeft vwo-advies en zal begeleid worden bij het leren plannen.
Ik voel er veel voor om meteen morgen op de stoep te staan bij school. Waarom een havo-kind (is al laag ingeschat voor dochter) tl-plus advies geven ivm moeite met plannen en een vwo-kind niet maar extra begeleiding geven bij leren plannen? Of is dit appels met peren vergelijken? Of maar afwachten hoe dochter het de komende tijd gaat doen?

Naar laatste reactie
Dit forum topic is gesloten, er kan niet meer gereageerd worden.

Plannen niet dè hoofdreden?

Misschien heeft niet alleen het probleem met plannen de doorslag gegeven. Misschien heeft de klasgenoot met VWO advies al sinds een langere periode betere citoscores?
Als jij vindt dat Havo al een laag niveau is voor je dochter lijkt VMBO- TL wel een erg afwijkend advies.
Nee, dat zou ik niet afwachten en even een gesprek met de leerkracht erover hebben. Informatie navragen bij andere ouders geeft geen antwoorden.
Als de hoofdreden voor het lagere advies toch alleen het plannen is zou ik daar zelf hulp voor gaan zoeken, of heeft je dochter die al? Overigens heeft, denk ik, praktisch iedere brugklasser moeite met plannen, je dochter zal met wat hulp niet opvallen.

Elisa Gemani

Elisa Gemani

01-12-2010 om 22:43

Hier

Beetje vergelijkbare situatie hier. Zoon heeft ADHD, is ook hoogbegaafd en heeft erg moeite (zoals zoveel ADHD'ers) met plannen, structuurmatig werken etc. Toch krijgt hij gewoon Gymnasium advies. Omdat hij dat niveau cognitief makkelijk aankan. En hij moet leren leren; uitdaging krijgen anders leren ze het nooit. Plannen moet iedereen leren en ook ADHD'ers kunnen dat tot op zekere hoogte met veel ondersteuning en begeleiding van zowel school, ouders als van buitenaf leren. En dat geldt ook voor HAVO, MAVO of noem maar op. Dat mag dus beslist geen reden zijn om een lager schooladvies te geven.
Verder zie je vaak dat dit soort kinderen minder presteren op CITO toetsen. Door concentratiegebrek, onzekerheid en/of slordigheid. Dat zegt niks over hun intelligentie en een schooladvies moet daar rekening mee houden.
Wat we hier doen: school probeert zoveel mogelijk te helpen bij het leren plannen maar aangezien zoon (nog) geen rugzakje heeft zijn hun mogelijkheden beperkt. Thuis steek ik er heel veel energie in om zoon te helpen met taakgericht werken, plannen etc. Denk aan lijstjes, huiswerkbegeleiding, pictogrammen, vaste structuur etc.
De CITO oefenen we nu met een Remedial Teacher. Het vereist concentratie om te kunnen switchen tussen de verschillende onderdelen en met wat simpele handvaten en strategieen kan een kind zo'n toets makkelijker maken. Ook thuis oefenen we; eerst op nauwkeurigheid, later pas op tempo.
De CITO mag zoon in een aparte ruimte doen zodat hij minder snel afgeleid wordt.
Verder heb ik toch net de rugzak aangevraagd. Daar kan zoon ook straks op de middelbare school meer begeleiding uit krijgen. Dat wat ze standaard aan studievaardigheden krijgen kan genoeg zijn voor een gemiddeld kind zonder ADHD maar is volstrekt niet voldoende voor een kind met ADHD dat grote problemen heeft met plannen.
Ik zou zeggen, vraag zeker een gesprek aan met school. Vraag naar het hoe en waarom. Krijgt jouw dochter al extra begeleiding? Wat doen jullie thuis al aan ondersteuning? Het vergt enorm veel inzet van de ouders. Ik ken een aantal andere ouders met hun ADHD kinderen (waarvan een paar hoogbegaafd) die op de middelbare school zitten en die eerste paar jaar vreet al hun tijd en energie. Er bovenop zitten, begeleiden met huiswerk maken, achter school aan zitten; het is niet makkelijk.
Er is nog tijd genoeg om te oefenen en te trainen voor de CITO en dan de rest van het jaar om een zo goed mogelijke basis te leggen voor de middelbare school. Dan nog zal het lastig blijven; ongeacht welk schooltype je kind gaat volgen. Maar onder je niveau gaan zitten doet niemand goed, integendeel. Je leert er in ieder geval niet (beter) door plannen en dat moet iedereen toch enigszins kunnen...

zomaar

zomaar

03-12-2010 om 14:29

Wil40

Jij: "Overigens heeft, denk ik, praktisch iedere brugklasser moeite met plannen, je dochter zal met wat hulp niet opvallen."
Dat is ook mijn gedachte. Iedereen gaat bovendien ook nog eens anders de middelbare school in. Wie het goed deed op de basisschool hoeft dat niet per se ook te doen op de middelbare school en vice versa. Ik heb van beide kanten voorbeelden gezien.
Leerkracht zei expliciet dat er twijfel was over welk schooltype ivm plannen van dochter. Er wordt bij mijn weten weinig gedaan aan het trainen van plannen bij dochter. Ik wil dus toch maar eens overleggen met leerkracht hoe we dat gaan aanpakken.

zomaar

zomaar

03-12-2010 om 14:37

Elisa

"Omdat hij dat niveau cognitief makkelijk aankan." Dat is ook waarom ik hier achteraan wil gaan: cognitief kan dochter het zeker aan en ik denk dat dochter wel begeleiding nodig heeft (zeker in het begin) maar daar is ze ook de enige niet mee. Mijn dochter is overigens niet hb, ze presteert wel al jaren onder. Dat is ook de reden dat we haar naar de havo willen hebben, man en ik zijn bang dat dochter op het vmbo meer de kantjes eraf gaat lopen. Ze moet maar eens uitgedaagd worden.
We zijn al met dochter aan het oefenen thuis op cito-vragen. En dat gaat wel beter. Overigens vind ik het jammer dat er zo'n gewicht gegeven wordt aan cito en lvs. Op de middelbare school wordt er helemaal niet zoveel meerkeuze gevraagd, zeker in de onderbouw.
Ik heb een gesprek aangevraagd. Dat kon helaas pas in het nieuwe jaar. Dochter komt overigens niet in aanmerking voor een rugzak.
Jij: "Maar onder je niveau gaan zitten doet niemand goed, integendeel. Je leert er in ieder geval niet (beter) door plannen en dat moet iedereen toch enigszins kunnen... " Daar sluit ik mij bij aan.

Elisa Gemani

Elisa Gemani

03-12-2010 om 20:04

Cito

Het is een vicieuze cirkel: onderpresteren, geen moeite (hoeven of moeten) doen, uitgedaagd worden, falen, onzekerheid, aanpassen naar beneden toe etc. Heel lastig om daar doorheen te prikken en zeker als school.
En ja, ik persoonlijk ben fel tegen al die toetsen als het CITO. Zeker als de uitkomst van zo'n toets als doorslaggevend wordt beschouwd bij het bepalen van een schooladvies danwel het toelatingsbeleid van een middelbare school. Het slaat werkelijk nergens op. Het is een momentopname; de uitkomst kan lager zijn dan het daadwerkelijke niveau zijn door allerlei factoren; de toets wordt middenin het jaar afgenomen; het is slechts een feitelijke kennistest die weinig zegt over de overige capaciteiten van een kind wat betreft schooltype etc. Van mij mag die CITO afgeschaft worden; hoe eerder hoe beter.
Hier zijn we druk aan het oefenen (ook mbv RT) met de CITO en het begint zijn vruchten af te werpen. Cognitief zou zoon die toets nu al met gemak praktisch foutloos moeten kunnen maken maar die ADHD (impulsiviteit, concentratieverlies en slordigheid) zit hem ontzettend in de weg; plus een gedeelte faalangst en onderpresteren. Daarvoor heeft zoon sinds een paar maanden integratieve kindertherapie. Dmv zelfhypnose en RET leert hij rustig te blijven en het overzicht te bewaren. Hij leert nu vertrouwd te raken met de vraagstelling en het omschakelen tussen de onderdelen. Eerst wordt er nu aan nauwkeurigheid gewerkt, later gaat het ook op tempo.
Het zal mij benieuwen hoe hij die CITO gaat maken; het kan alle kanten opgaan...
Bij de keuze van de toekomstige middelbare school zou ik wel heel goed gaan kijken welke school de beste zorgstructuur heeft; zowel voor kinderen met als zonder rugzakje. Dat verschilt behoorlijk heb ik ondervonden na gesprekken met verschillende zorgcoordinatoren.
Ik hoop dat dat gesprek van jullie meer duidelijkheid zal geven; eerst maar fijn op richting de kerstvakantie en blijven oefenen met die CITO

Reageer op dit bericht

Dit forum topic is gesloten, er kan niet meer gereageerd worden.