een bezorgde moeder
09-02-2011 om 10:53
Blijven zitten groep 5
Mijn zoon zit in groep 5 en gisteren heb ik een gesprek met de juf gehad waarin ze aangaf dat het beter is als hij groep 5 overdoet. Daar ben ik zelf ook een voorstander van want vorig jaar was het al een probleem en als ik had geweten dat de kloof van 4 naar 5 zo groot was dan had ik er vorig jaar al over begonnen.
Nu vertelde ik het gisterenavond tegen mijn man en die is het er totaal niet mee eens, hij vindt het belachelijk dat kinderen op de basisschool blijven zitten en is er van overtuigd dat onze zoon volgend jaar niets uitvoert omdat hij de stof al heeft gehad. Overgens is dit niet de eerste keer dat hij dit hoort, dit werd met name door mij gezegd want op school wilde de juf het eerst nog aankijken maar ze heeft hem besproken in het klein – en groot zorgteam en toen kwamen ze ermee dat zij het ook vinden.
Nu heb ik hem uitgelegd hoe we tot dit besluit zijn gekomen. Onze zoon behoort ongeveer op midden groep 5 niveau te zitten maar met alles zit hij op midden groep 4 tot eind groep 4 en geeft zelf ook aan dat hij het allemaal moeilijk en snel vindt gaan. Hij gaat wel vooruit maar dat zijn echt hele kleine stapjes. Dit was vorig jaar ook al het geval maar op basis van zijn inzet en positie in de groep is hij toen overgegaan. Ook kan ik merken als hij het druk heeft op school of als er LVS toetsen zijn want dan is hij niet te genieten en raakt helemaal op. Dit merkt mijn man ook wel. Hij heeft sinds een paar weken voor de kerstvakantie ook een aangepast schema, dat houdt in dat hij meedoet met de instructie maar minder opdrachten hoeft uit te voeren op groep 5 niveau en als hij die klaar heeft groep 4 niveau moet doen. Dit is om druk eraf te halen zodat hij de stof beter tot zich kan nemen.
Ook heeft hij last van faalangst, durft weinig en huilt erg gauw. Hiervoor heeft net een kanjertraining afgerond maar tot op heden is het resultaat daarvan minimaal. Dit juffen van deze training zeiden ook dat hij wel vooruit gaat maar met muizenstappen.
Zit ik nou echt zo fout om te denken dat een jaar blijven zitten een goede oplossing kan zijn?
MoederVan3
09-02-2011 om 11:31
Eerst testen
Mijn jongste is in groep 4 blijven zitten en dat was geen goede keuze. In groep 6 raakte hij vervolgens weer op achterstand.
Naderhand kan je stellen dat het gewoon een verloren jaar was. Hij is uiteindelijk, veel later getest en daar bleek uit dat hij niet zo slim was en nog wat andere leerproblemen had. Een test in groep 4 en een gerichte aanpak van zijn zwakke punten had hem verder gebracht, dan het hem domweg laten doubleren in groep 4.
Dus school moet je zoon eerst laten testen om te kijken waardoor zijn leerproblemen komen.
Sterkte er mee.
pooh bear
09-02-2011 om 11:46
Moeilijk
Werken ze bij jullie klassikaal. Hier een dochter in groep 6 met groep 5 nivo op bepaalde vakken.
Maar hier is besloten dat zitten blijven niet goed voor haar is en dat ze gewoon op haar eigen tempo verder gaat.
Maar dat kan zo makkelijk omdat ze op een montessori school zit en er niet klassikaal wordt gewerkt.
Chippie
09-02-2011 om 13:24
Wat wil het kind zelf=
Ik be er van overtuigd dat kinderen redelijk aanvoelen wat het beste voor ze is. Wat mij betreft zou ook he sociaal emotionele de doorslag geven.Heeft het kind wat rust nodig en-of zal het zelfvertrouwn stijen als het kind eens bij de top hoort ipv onderaan bungelt.
De achterstanden vind ik nog niet zo dramatisch. Cognitief kan hij prima mee naar groep 6. Hier een dyslectische zoon die dus ook een half jaar achterstand heeft. Er zijn meer (ook niet dyslectische kinderen) met een zelfde achterstand. Daar mot een school cq leerkracht in een volgende groep mee om kunnen gaan. Ga je voor blijven zitten dan heeft je kind in groep 5 een aner programma nodig dan het reguliere programma. Want van stof twee keer doen worden de prestaties en de motivatie niet groter.
Ik ben het met moeder van 3 eens. Tes eerst eens wat het beste voor je kind zou zijn. Ik heb ook wel een gedacht dat het voor mijn zoon (jonge leerling, klein van stuk,moeite met lezen) wel eens gedacht dat het beter zou zijn om groep 4 over te doen. We hebben getest en er kwam dus uit dat zoon dylectisch was, superemotiveerd, soc emotioneel precies ergens in de middenmoot en dat hij absoluut de uitdaging van volgende groep nodig heeft. Een test geeft precies aan waar de sterke punten liggen, wat er aan de mindere punten gedaan kan worden. Etc.
mariska hering
09-02-2011 om 13:42
Overdoen
Ik zou hem jaar over laten doen,want als hij door gaat loopt hij nog meer achter en dan vind hij het niet meer leuk en word alles alleen maar erger.
Bij mijn dochter in groep 6 zit een meisje dat vakken volgt bij groep 5,omdat ze dat niet beheerst.Ik vind dat echt slecht.Dat kan toch niet?Hoe moet dat straks in groep 8 met de cito??? Je beheerst nog niet alles.
Ze mogen bij ons ook maar 1 keer blijven zitten.Ook zoiets raars.
dorle
09-02-2011 om 15:18
Mariska
Ik denk dat je je beter wat in kunt lezen of zittenblijven helpt. Voor je zomaar wat roept.
Niet ieder kind zal het gemiddelde niveau halen in groep 8.
een bezorgde moeder
09-02-2011 om 16:06
Testen
Wat voor testen bedoel je dan? Gaat dat via school of moet je dat zelf regelen/uitzoeken?
3 weken terug hebben ze leerlingvolsysteem toetsen gehad en op basis daarvan gaan ze onder andere uit.
MoederVan3
09-02-2011 om 17:13
Testen
Een test door een extern bureau. Het bestaat meestal uit een IQ-test, een screening op dyslexie en een gesprek met ouders en kind door een psycholoog en misschien wel uit nog meer onderdelen.
Scholen hebben altijd een beperkt budget en willen vaak om die reden een kind niet laten testen (doubleren is voor de school goedkoper).
Als de school niet wil, kan je via de huisarts proberen een verwijzing te krijgen naar een psychologenpraktijk, dan wordt onder het mom dat kind niet goed in het vel zit een zelfde soort onderzoek gedaan. Ik weet niet of alle bureau's daar aan mee werken... Je huisarts vast wel.
MoederVan3
09-02-2011 om 17:17
Mariska
Ik denk dat er op het beroepsgericht VMBO geen kind te vinden is zonder leerachterstand en op het VMBO-t (afhankelijk van selectie) zullen het er ook nog heel wat zijn.
YadeYade
09-02-2011 om 22:03
Hier ervaring met doubleren in groep 5
hallo, mijn zoon (sept 2001) doet nu groep 5 voor de 2de keer. De redenen: hij had een leesachterstand van 9 maanden en een rekenachterstand van 5 maanden. Dit wees het cito volgsysteem uit) Ik denk dat die rekenachterstand een gevolg was van het niet goed begrijpen van de "verhaaltjessommen" (in groep 4 was de leesachterstand 5 maanden en had hij geen rekenachterstand) Hij ging ieder jaar al met de hakken over de sloot naar de volgende groep, maar ik merkte aan hem dat het hem steeds zwaarder viel. Het is een vrolijk en makkelijk ventje en viel in de klas dus niet op als zijnde "probleemleerling" Op onze basisschool laten ze na groep 5 geen kind meer zitten, dan gaan ze inderdaad op hun eigen nivo meedraaien. Aangezien onze zoon toch wat op zijn tenen moest lopen en hij bij iets jongere kinderen meer op zijn gemak was, heb ik voorgesteld hem te laten doubleren. Dit heeft tot nu toe zeer goed uitgepakt ! Hij is een blije leerling, is het binkie van de klas, barst van de vriendjes en zijn zelfvertrouwen groeit met de dag. Hij mag nu compacten (minder routinesommen maken en zelfstandig moeilijke sommen maken) Wat ook meespeelde in onze beslissing, was dat hij anders in groep 6 nummer 30 in de klas zou worden. Zie dan maar eens een achterstand in te halen en de zaakvakken te begrijpen die ook steeds moeilijker geschreven worden. En anders had hij op 11-jarige leeftijd (bijna 12) naar het VO gemoeten met een fikse leerachterstand en een slechte CITO. Wordt je daar vrolijk van ?? Kortom, kijk naar je kind en naar je eigen gevoel want meestal voel je zelf wel aan wat het beste voor hem/haar is. Je eigen gevoel is belangrijker dan de mening van wie dan ook !!! Laat je niet van de wijs brengen, ik werd wel een beetje onzeker van de reacties op doubleren op forums...
En vaders....hebben vaak moeite met een-kind-dat-blijft-zitten. Zal wel aan de genen liggen. Mijn man had dat ook even maar ziet nu wel in dat het voor onze zoon een goede beslissing is geweest. Ik wens je veel wijsheid toe.
Groetjes
Yade
YadeYade
09-02-2011 om 22:14
Nog even
Ik las mijn eigen berichtje nog even door en miste de reactie van mijn zoon. Ik had hem al in eerdere jaren verteld dat zitten blijven soms goed is en hem een beetje voorbereid dat dat bij hem ook zomaar ooit zou kunnen gebeuren. En dat dat dan helemaal niet erg zou zijn...
Nu was het dus vorig jaar mei zover en ik moest ik het hem vertellen. Hij heeft wel even gehuild maar een uur later besloten hij al in welke klas van de twee groepen 4 hij wilde instromen. Hij wilde niet voor de vakantie al in die klas gaan oefenen. Heel de zomer was het voor hem geen enkel probleem en op de 1ste schooldag ging hij natuurlijk wat nerveus de klas in. Hij werd er direct geaccepteerd en vertelt me nu regelmatig hoe blij hij is dat hij nu in deze klas zit en dat school nu veeeeel leuker is geworden.
Als ik zo jouw verhaal lees, dan denk ik dat doubleren hem goed zal doen.
MoederVan3
09-02-2011 om 22:39
Yadeyade, zo dacht ik er ook over
toen zoon in groep 4 en 5 zat, nadat wij hem hadden laten zitten in groep 4.
Maar ja, daarna begonnen de problemen opnieuw.
Doubleren zonder dat men weet wat er aan de hand is, heeft geen zin.
Misschien is jouw zoon dyslectisch en is om die reden die doublure niet nodig. Ik zeg maar wat.
Laat nog eens weten rond deze tijd in groep 8 hoe je er over denkt, ook als het nog steeds positief is.
Guinevere
10-02-2011 om 11:41
Miriam?
Miriam? Heb jij toevallig nog dat linkje naar dat stuk over de effecten van doubleren op de langere termijn? Ook voor mezelf, ik heb ook een zoon in groep 5 die niet goed gaat en waarvoor we doubleren overwegen.
M Lavell
10-02-2011 om 16:01
Hiero
Hiero http://www.ouders.nl/mdos2007-kleuters6.htm
Groet,
Miriam Lavell
Guinevere
10-02-2011 om 16:10
Miriam
Ja, maar er was toch ook een onderzoek over die effecten van doubleren in het algemeen? Niet van kleuterdoubleren?
Zoiets als dit: http://www.oso-windesheim.nl/UserFiles/Zittenblijven%20zinvol%20door%20Baukje%20Bijma(1).pdf , ik weet zéker dat er hier een vergelijkbaar artikel of onderzoek heeft rondgewaard. Alleen had ik die link kennelijk op mijn oude gecrashte computer bewaard, en niet op deze computer.
M Lavell
10-02-2011 om 16:17
Er zijn er meerdere
Nederlandse, Belgische, Amerikaanse. Over kleuters, basisschool en vo. Maar ik heb ze ook niet allemaal in link paraat. In het archief moeten ze wel staan. De uitkomst is steeds hetzelfde: het helpt niet.
Maar aan die uitkomst heb je voor een individuele beslissing maar een beetje. Je moet ook nog afwegen hoe zwak de leerling is, in welke vakken, wat de school doet met zwakke leerlingen en wat er in groep 6 aan inspanning te verwachten is.
Groet,
Miriam Lavell
een bezorgde moeder
11-02-2011 om 17:02
Testen
Heb vanmiddag even met de juf gesproken over eventueel testen en die zei dat ze het wel hadden besproken maar dat ze de uitslagen van de volgende lvs toetsen willen afwachten, echter deze toetsen zijn pas in mei/juni.
Nou wil ik kijken of ik het proces zelf kan opstarten maar welke instantie(s) nemen zulke testen af. Wie kan me helpen?
Oja, we zijn woonachtig in Noord Holland.
een bezorgde moeder


